Loading color scheme

Seminarium

Już 16 listopada 2021 roku o godzinie 9.00 rozpocznie się III Opolskie Forum Zawodowe Przyszłość kształcenia ustawicznego.

Kolejna edycja naszego wydarzenia związana jest z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy, na którym coraz częściej brakuje pracowników o poszukiwanych przez pracodawców kwalifikacjach. Jest to istotna bariera rozwoju, gdyż w obliczu możliwości dostarczania większej ilości dóbr i usług, ich liczba nie zmienia się. Traci się tym samym potencjalne zyski.

Odpowiedzią na tę sytuację może być skrystalizowana polityka kształcenia ustawicznego, którą wdrażają poszczególni pracodawcy, natomiast stymuluje ją samorząd terytorialny, stwarzając warunki do zwiększonego udziału ludności w szkoleniach, zwłaszcza zawodowych.

W trakcie seminarium wysłuchamy szeregu prelekcji, które pozwolą się nam zapoznać ze specyfiką zagadnienia z różnych perspektyw. Na poziomie najbardziej ogólnym dowiemy się, jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej w kwestii inwestycji w kapitał ludzki oraz jakie są związane z tym priorytety w Unii Europejskiej.

Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, jaki jest stan kapitału ludzkiego w Polsce? Jak bardzo Polki i Polacy są skłonni podnosić swoje kwalifikacje, w jaki sposób i, co bardzo istotne, jakich kwalifikacji oczekują pracodawcy? Opowie nam o tym profesor Marcin Kocór z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będziemy mieli również okazję usłyszeć głos ekspertów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Przedstawicielka współorganizatora seminarium, Wyższej Szkoły Bankowej, dr Katarzyna Kulig-Moskwa od strony praktycznej przedstawi, jakie korzyści z podnoszenia kwalifikacji zyskują pracodawcy oraz jak skutecznie motywować pracowników do pogłębiania swojej wiedzy. To istotne, gdyż wielu z nas doskonale wie o tym, że warto podnosić swoje kwalifikacje, ale bywa, że nie przechodzimy od słów do czynów. Jest to doskonała okazja do konfrontacji z realnymi doświadczeniami jednej z opolskich firm, która ma bogate doświadczenia w podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników. O swoich doświadczeniach opowie nam Pani Aleksandra Nowak-Kmieć z Polaris Polska.

Będziemy również mieli okazję zapoznać się z aktualnymi możliwościami podnoszenia kwalifikacji w województwie opolskim. Przypomnimy o Krajowym Funduszu Szkoleniowym, instrumencie finansowym pozwalającym pracodawcom na otrzymanie bardzo dużego  dofinansowania szkoleń dla pracowników, i który również daje możliwości sfinansowania diagnozy potrzeb szkoleniowych w danej firmie. Wspomnimy o Bazie Usług Rozwojowych oraz najnowszej inicjatywie Województwa Opolskiego, jaką jest Europejski Budżet Obywatelski – nowe rozwiązanie zachęcające do podnoszenia kwalifikacji oraz powalające na pozyskanie dofinansowania szkoleń.

Czas spędzony na seminarium zakończymy debatą ekspercką, w której zastanowimy się, jak powinna wyglądać przyszła polityka kształcenia ustawicznego w naszym regionie. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób mówić o szkoleniach, jak zachęcać do uczestnictwa firmy i pracowników oraz jakie oczekiwania mają przedsiębiorcy w stosunku do samorządu regionalnego. Dzięki temu mamy nadzieję, że kolejne pomysły na rozwój kapitału ludzkiego w województwie opolskim będą atrakcyjne i skuteczne. 

 

Całość spotkania będzie streamowana na kanale YT. Do zobaczenia !