Loading color scheme

KFS w 2025 roku

Jesteś pracodawcą? Chcesz zainwestować w kwalifikacje swoich pracowników? Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu zachęca do skorzystania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) pozwala na sfinansowanie nawet do 100% kosztów kształcenia każdego wysłanego na szkolenie pracownika - w zależności od wielkości firmy.

Aby skorzystać z tych pieniędzy, złóż wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy tam, gdzie prowadzisz swoją firmę.

 

Pracodawcy planujący podnieść kwalifikacje swoich pracowników mają do dyspozycji skuteczne narzędzie, jakim jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Stanowi on wydzieloną część Funduszu Pracy i jest przeznaczony na wsparcie pracodawców inwestujących w kształcenie ustawiczne pracowników i swoje własne.

Celem KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Pracodawca sam decyduje o formie kształcenia i wyborze jednostki. O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.

 

Limitów środków KFS na działania powiatowych urzędów

pracy w województwie opolskim w roku 2025 wyniesie 7 527 000 złotych, a nabory wniosków rozpoczną się już na początku 2025 roku.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony, gdzie zamieszczamy informacje o terminach naborów w poszczególnych powiatach


 

Ponad 7 milionów złotych dla pracowników w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

W 2025 roku opolskie urzędy pracy będą miały do wykorzystania w ramach KFS 7 527 tys. złotych. Zarząd Województwa Opolskiego dokonał podziału przyznanej kwoty:
  • Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu - 584 100,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach - 257 000,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu - 666 800,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku - 427 000,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Krapkowicach - 553 800,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Namysłowie - 293 500,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Nysie - 833 500,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie - 491 400,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku- 343 000,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Opolskich - 552 500,00 zł

  • Powiatowy Urząd Pracy w Opolu- 2 524 400,00 zł

 

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2025

Limit podstawowy, tzw. „pula ministra”:

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

Rezerwa, tzw. „pula Rady Rynku Pracy”:

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
  4. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa

 

NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z REZERWY KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

Zapraszamy Pracodawców, którzy mają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie powiatu strzeleckiego do składania wniosków o przyznanie środków finansowych z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Termin naboru: 08.08.2024r. - 09.08.2024r. Więcej informacji na stronie www.strzelceopolskie.praca.gov.pl lub pod numerem tel.: 77 462 18 14

Nabór na środki KFS w powiecie głubczyckim

Szanowni Państwo! Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach ogłosił nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy Termin składania wniosków: od 18.03.2024 do 22.03.2024 godz. 15:30 Wnioski należy składać w formie papierowej w siedzibie Urzędu w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach Więcej informacji na stronie: https://glubczyce.praca.gov.pl

Nabór na środki KFS w powiecie namysłowskim

Zapraszamy Pracodawców, którzy mają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie powiatu namysłowskiego do składania wniosków o przyznanie środków finansowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Termin naboru: 01.03.2024r. - 15.03.2024r. Więcej informacji na: https://namyslow.praca.gov.pl lub pod nr. tel.: 77 419 09 22

Nabór na środki KFS w powiecie prudnickim

Zapraszamy pracodawców, którzy mają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Powiatu Prudnickiego do składania wniosków o przyznanie środków finansowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór wniosków na „Dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego” trwa od 19.02.2024 r. do 23.02.2024 r. Więcej informacji na stronie: http://pup-prudnik.pl/wydarzenie/557/nabor-wnioskow-o-przyznanie-srodkow-z-krajowego-funduszu-szkoleniowego lub pod nr. tel.: (77) 436 99 83

Nabór na środki KFS w powiecie strzeleckim

Zapraszamy Pracodawców, którzy mają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Powiatu Strzeleckiego do składania wniosków o przyznanie środków finansowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Termin naboru: 06.03.2024r. - 08.03.2024r. Więcej informacji na: www.strzelceopolskie.praca.gov.pl lub pod nr. tel: 77 462 18 14

Nabór wniosków w powiecie oleskim

Szanowni Państwo, informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników. Terminy składania wniosków: 26 lutego 2024 r. do 4 marca 2024 r. Wszystkie informacje dostępne pod poniższym linkiem: https://olesno.praca.gov.pl/strona-glowna//-/asset_publisher/Qat7ebECUfDp/content/23049183-ogloszenie-o-naborze-wnioskow-z-krajowego-funduszu-szkoleniowego

Nabór wniosków w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Szanowni Państwo, informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników. Terminy składania wniosków: 12 lutego 2024 r. do 16 lutego 2024 r. w godzinach: 08:00 do 15:00 Urząd dysponuje kwotą 475 100,00 zł na realizację wniosków pracodawców w ramach KFS. Wszystkie informacje dostępne pod poniższym linkiem: https://kedzierzyn-kozle.praca.gov.pl/-/22776057-rusza-nabor-wnioskow-o-przyznanie-srodkow-z-krajowego-funduszu-szkoleniowego

Nabór na środki KFS w powiecie kluczborskim

Informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku ogłosił nabór wniosków na środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w terminie od 18 do 24 stycznia. Limit środków, którymi dysponuje PUP Kluczbork wynosi 305 200,00 zł Więcej szczegółów pod poniższym linkiem: https://kluczbork.praca.gov.pl/-/22705673-nabor-wnioskow-o-przyznanie-srodkow-krajowego-funduszu-szkoleniowego

W 2024 roku opolskie urzędy pracy w ramach KFS mają do wykorzystania 5 334 tys. złotych

Środki te będą mogły zostać przeznaczone między innymi na wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy, kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych czy wsparcie kształcenia osób po 45 roku życia.

Warunkiem przyznania dofinansowania jest spełnienie co najmniej jednego priorytetu określonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W 2024 roku wyznaczono następujące priorytety:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
  7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

Ogłoszono również priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to instrument rynku pracy wprowadzony w 2014 roku. Głównym celem KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby, których kompetencje i umiejętności są niedostosowane do szybko zmieniającego się rynku pracy oraz dynamicznej gospodarki.

Wniosek o wsparcie można złożyć zgodnie z terminami naboru i zasadami określonymi przez powiatowy urząd pracy. Z reguły środki finansowe dostępne są już w styczniu, dlatego warto śledzić strony internetowe urzędów.